
Koža v različnih življenjskih obdobjih
Kako se koža spreminja v toku življenja?
Koža začne prevzemati svojo zaščitno funkcijo že v maternici. Tukaj je koža v primerjavi s kožo odraslega petkrat tanjša. Zaradi obremenitev v življenjskem ciklusu se nekateri predeli kože razvijajo drugače kot preostala koža. Koža postane na primer debelejša ali trdnejša.
![]() |
Koža dojenčkaDojenčkova koža vabi k ljubkovanju in božanju. Je le približno pol tako debela kot koža odraslega. To je še posebej dobro vidno na stopalih: dojenčki, ki še ne hodijo, imajo žametno mehka stopala, takoj ko začnejo hoditi, pa podplati poroženijo. Dojenčkova koža vsebuje veliko rjave maščobe, ki je namenjena med drugim na primer tvorbi toplote, postopoma pa jo nadomesti bela maščoba. Koža predstavlja v primerjavi s telesnim volumnom veliko telesno površino zaradi česar se skozi kožo odda veliko toplote, zlasti pri plavanju. |
Koža mladostnika (mastno-vlažna)Ob prehodu v spolno zrelost se stanje kože spremeni v »mastno-vlažno«. Količina moških spolnih hormonov (na primer testosterona) se zviša – tudi pri ženskah. Posledica je povečana tvorba loja in znoja. Spremeni se sestava maščob v loju in poveča se verjetnost za nečisto kožo. Najbolj znane posledice so mozolji (zamašeni folikli). Folikel se zamaši zaradi rožene snovi. Določeni encimi bakterij lahko poškodujejo stene foliklov. Vsebina mozolja se lahko izlije v vezivno tkivo, iz česar se nazadnje razvijejo vnete akne. Zato ni priporočljivo iztiskanje mozoljev. Ko so namreč elastična vlakna vezivnega tkiva enkrat poškodovana, jih telo ne tvori več na novo in tudi popravi jih ne. Folikel (por) ostane razširjen (koža z veliki porami). To se dogaja pretežno na predelih, kjer je veliko žlez lojnic: na obrazu, na prsih in na hrbtu. |
![]() |
![]() |
Koža odraslega / Normalna kožaKoža odraslega je običajno svilnato mehka, z drobnimi porami, napeta (zaradi napetosti v usnjici), rožnata (dobro prekrvljena zaradi drobnih kapilar), ne premastna in ne presuha. Tudi »normalna« koža potrebuje nego, da taka ostane. S ciljnimi vprašanji lahko izveste, kateri izdelek je primeren za nego. Občutek zategnjene kože po umivanju na primer pomeni, da gre za bolj suho kožo. Če se koža čez dan začne svetiti, pomeni, da je bolj mastna. Pri tem se lahko posamezni predeli razlikujejo (na primer T-predel na obrazu).
|
Starajoča se koža (suha/z malo maščobe) (Sebostaza)Starajoča se koža lahko postane problematična. Pogosto se pojavijo okvare pregradne funkcije rožene plasti in posledično do povečane transepidermalne izgube vlage. Tudi sestava hidrolipidnega filma se lahko spremeni. Posledica: zmanjšana sposobnost kože za zadrževanje vlage. Površina kože lahko postane bolj groba, se začne luščiti in pojavijo se lahko drobne razpoke. Prekrvitev je bolj neenakomerna in lahko se pojavljajo manjša vnetja. Koža postane zelo občutljiva in njena površina se zaradi gub poveča. Tvorba znoja in loja se zmanjša, poroženevanje poteka počasneje in nepopolno. Tvori se manj kolagena, elastina in krvnih žil. Zmanjša se aktivnost žlez lojnic, plasti kože se stanjšajo.
|
![]() |
Nega kože
Za posebne potrebe starajoče se kože je bila razvita linija Skincair PRO AGE. Dragocene naravne učinkovine na osnovi granatnega jabolka poskrbijo za bolj elastično in napeto kožo. Kremne pene z dragocenim oljem granatnega jabolka in s hialuronsko kislino kožo ščitijo pred škodljivimi okoljskimi vplivi in izgubo vlage ter spodbujajo regeneracijo celic.