Izkoristite brezplačno poštnino ob nakupu nad 50€.
Izkoristite brezplačno poštnino ob nakupu nad 50€.
Večina ljudi verjame, da bakterije v našem telesu povzročajo bolezni. Toda ali ste vedeli, da je ves čas znotraj vseh nas prisotnih na milijarde koristnih bakterij? Naš mikrobiom, ki je sestavljen iz bakterij, je integralni interni ekosistem, ki koristi zdravju našega črevesja in imunskega sistema.
Znanstveniki so potrdili pomembno vlogo, ki jo imajo bakterije pri krepitvi imunskega sistema in ohranjanju zdravja.
Vse bakterije niso škodljive za naše zdravje. Nasprotno, nekatere so ključne za krepitev imunosti, vzdrževanje brezhibnega delovanja prebavnih sistemov, ravnovesne ravni hormonov in pravilno delovanje naših možganov.
Kaj je torej mikrobiom, zakaj je tako pomemben in kako ga lahko zaščitimo?
Vsak od nas ima interni zapleten ekosistem bakterij, ki živijo v našem telesu, in ga imenujemo mikrobiom. Mikrobiom je definiran kot »skupnost mikrobov«. Velika večina vrst bakterij, ki sestavljajo naš mikrobiom, živi v naših prebavnih sistemih.
V skladu z Oddelkom za kemijo in biokemijo Univerze Kolorado človeško mikrobioto sestavlja od 10 do 100 milijard simbiotskih mikrobnih celic, ki poseljujejo vsakega človeka, predvsem so to bakterije v črevesju. Človeški mikrobiom pa sestavljajo genih teh celic.1
Naš individualni mikrobiom včasih imenujejo tudi »genetska sled«, saj pomaga definirati našo edinstveno DNK, dedne dejavnike, nagnjenost k boleznim, tip telesa in še veliko več. Bakterije, ki sestavljajo naš mikrobiom, lahko najdemo povsod, ne le v naših telesih. Najdemo jih lahko na skoraj vsaki površini, ki se je dotaknemo, ali v vsakem delu okolja, s katerim pridemo v stik.2
Mikrobiom je drugačen kot drugi organi, saj ni samo na enem mestu in po velikosti ni zelo velik. Ima pa številne vloge, ki so tesno povezane s številnimi različnimi telesnimi funkcijami. Že sam izraz mikrobiom pove veliko o tem, kako deluje in kako pomembna je njegova vloga. Mikro pomeni majhno, biom pa življenjski prostor živih bitij.
Nekateri znanstveniki menijo, da je skoraj 90 % vseh bolezni nekako povezanih s črevesjem in z zdravim mikrobiomom. Verjeli ali ne, vaš mikrobiom je dom za milijarde mikrobov, ki na nek način pomagajo uravnavati skoraj vsako funkcijo v človeškem telesu. Pomena našega črevesnega mikrobioma ni mogoče preceniti: slabo zdravje črevesja lahko pripomore k sindromu prepustnega črevesa in avtoimunim boleznim, k motnjam, kot so artritis, demenca, bolezni srca in rak; tudi zdravje, plodnost in dolgoživost so zelo odvisni od mikroorganizmov v našem črevesju. Vse svoje življenje pomagamo sooblikovati naš lastni mikrobiom, ki se prilagaja tudi spremembam v našem okolju. Hrana, ki jo uživamo, kako spimo, količina bakterij, ki smo jim vsak dan izpostavljeni, in količina stresa, s katerim živimo – vse to pripomore k stanju našega mikrobioma.
Vaša prehrana je zelo pomembna za zdravje črevesja in podporo dobrim bakterijam vašega mikrobioma. Raziskave, ki so bile opravljene v zadnjih desetletjih, so dokazale, da so neločljivo povezani mikrobiota posameznika, prebava, telesna teža in presnova. Analize mikrobioma človeka in 59 vrst sesalcev so pokazale, da se mikrobiom drastično razlikuje glede na prehrano posamezne vrste.
Res je tudi obratno: zdravje vašega črevesja lahko vpliva na absorpcijo hranil iz prehrane in kopičenje maščob. Dobra mikrobiota ima pomembno vlogo pri debelosti. Spremembe v sevih bakterij v črevesju že zgolj po nekaj dneh vodijo do signifikantnih sprememb v zdravju in telesni teži. Primer: ko so vitkim mišim so presadili črevesno mikrobioto debelih miši, so hitro pridobile več telesne maščobe, in to brez večjega vnosa hrane. Njihove presajene črevesne bakterije so vplivale na tvorbo hormonov (kot je inzulin), absorpcijo maščob in kopičenje maščobe (adipoznega tkiva).3
Izjemnega pomena je zmanjšati vnetje in okrepiti črevesno zdravje.
Živila, ki vsebujejo veliko antioksidantov, pomagajo zmanjšati škodo v črevesju, ki jo povzroča oksidativni stres, in zmanjšati čezmerno dejavnost imunskega sistema, hkrati pa obvarovati zdrave celice. Protivnetna živila, ki bi morala biti osnova vaše prehrane, so:
Potrebujete dodatne informacije? Želite izvedeti več? Pokličite nas (041 613 605) ali nam pišite (info@topmedicus.si) – del našega tima je zdravnik, ki bo z veseljem odgovoril.
Povezani izdelki: